Борис Філатов дав велике інтерв’ю на тему війни - фото: adm.dp.gov.ua
Дніпро знаходиться між трьома фронтами і стало важливим транзитним хабом для людей з усієї країни. Мер Борис Філатов розповів, як місто живе зараз і чого варто очікувати найближчим часом.
Про це міський голова розповів в інтерв’ю "Суспільному".
За словами мера, цього дня він був на дачі, сидів в інтернеті і цілу ніч не спав. Йому надійшло повідомлення від військових, що, скоріше за все, о 4 годині вони підуть. Згодом Філатов побачив у соцмережі дописи, що чутно вибухи у Києві, а згодом він почув вибухи неподалік від свого дому.
- Я відклав телефон, і через 2 хвилини ліворуч і праворуч від моєї дачі вибухнули ракети. Вона знаходиться за містом, там на певній відстані є військова частина, а через річку – аеропорт. Зарево – і я зрозумів: війна почалася. Реалістично було, коли піднялися тисячі птахів від вибухів і з криками полетіли у невідомому напрямку. Я зібрав речі і поїхав на роботу, – розповів Філатов.
Через географічне розташування Дніпро перебуває між трьома фронтами – південь Приазов'я, Харківський напрямок і Донбас. З трьох сторін на різній відстані ведуться бойові дії. З південного напрямку окупанти підійшли майже до Кривого Рогу, але ЗСУ відкинули їх десь на 40-50 кілометрів вниз.
За словами мера, подвиги Харкова, Маріуполя, Києва, Чернігова дали можливість підготуватися Дніпру.
- У них були плани, як я розумію, відрізати і окупувати половину України, а може, і дійти до кордону з Польщею. Звичайно, подвиг нашого народу, ЗСУ, цей план зірвав. Ви добре знаєте, скільки часу нам давали зокрема західні керівництва – чи то 72 години, чи то 96 годин, – коментує Філатов.
Міський голова зауважив, що окупанти зміщують пріоритети й хочуть вийти на кордони Донецької та Луганської областей. А куди вони підуть далі – залежить від багатьох чинників.
- Певна річ, я думаю, що вони будуть пробувати продавити й далі фронт. Нехай вони спершу на Донбасі досягнуть якихось значущих результатів. Їм це буде коштувати десятків тисяч життів їхніх солдатів, – розповідає мер.
У Дніпро з трьох напрямків з різною інтенсивністю приїжджають люди. Тут вони приходять до тями, миються, їдять, відновлюють документи, заправляють автомобілі, якщо є свій транспорт, та рухаються далі. Також багато хто почав залишатися у місті.
- У нас затримується велика кількість літніх людей. Тобто тих, хто не має можливості ні матеріальної, ні через стан здоров'я пересуватися. Умовно вони кажуть: "Ми тут і будемо у вас помирати, якщо що". Нам, звичайно, усім їм потрібно дати лад, – розповідає Борис Альбертович.
Залізницею за весь час із Дніпра виїхали 200 тисяч людей. Хто з них дніпряни, а хто транзитні порахувати неможливо – обліку немає. Зараз йде зниження пасажиропотоку, але все залежить від ряду чинників. Мер вважає, що обсяг пасажиропотоку згодом знову почне зростати.
Борис Філатов розповів, що у нього були складні стосунки з Володимиром Зеленським, але після того, як він виграв вибори вдруге, ситуація змінилася. Ще до війни мер Дніпра налагодив стосунки з Офісом президента і керівником країни.
- З Офісом президента є постійний зв’язок. Ми раз на 2-3 дні зідзвонюємося з Кирилом Тимошенком (заступник глави Офісу президента), з іншими відповідальними особами. Обмінюємося точками зору та ідеями. Не можу все говорити, але я думаю, що вніс великий вклад у те, щоб розібралися з блокпостами. Коли у кожному селі стояла людина з берданкою, це спричинило колапс. І зараз навели лад, – ділиться Філатов.
Коментуючи нещодавний конфлікт з очільником благодійного фонду "Повернись живим" Тарасом Чмутом, Борис Філатов відповів, що впершу чергу вони поговорили.
- У нас знайшлися спільні друзі, серйозні київські АТОвці, які змоделювали цей конфлікт і пояснили Тарасу, що не треба говорити дурості, а мені у свою чергу також не реагувати. Бо не може зараз мер мільйонного міста з’ясовувати стосунки, особливо із використанням нецензурної лексики. І всі пішли займатися своїми справами, – прокоментував міський голова.
У Дніпрі є власна тероборона, окрема від загальної – це добровольче формування при мерії "Варта Дніпра". За словами Філатова, зараз стоїть черга із тисяч людей, але в них поки немає зброї. Вони тренуються, здійснюють поліцейські функції під керівництвом Нацполіції. Це добровольче формування, яке фактично знаходиться у глибокому резерві.
Борис Філатов розповів, що Ігор Коломойський наразі знаходиться у Дніпрі, але він декілька років не спілкувався з ним. Також Коломойський не спілкується зі штабом.
- Може, в нього є якісь особисті контакти з Валентином Михайловичем Резніченком – він мені не доповідає. З точки зору допомоги організації оборони міста і області я Коломойського не бачу. До мене доходять сигнали, що він допомагає якимось батальонам, купує бронежилети. Щось таке. Але він не інтегрований у ці історії, – зазначив міський голова.
Борис Філатов розповів, що через день спілкується з мером Маріуполя Вадимом Бойченко, який навіть приїздив до нього.
Міський голова Дніпра вважає, що ця війна спрямована на те, щоб нанести максимально шкоди мирним містам.
- Тобто що ці мерзотники роблять: вони прекрасно розуміють, що не можуть увійти у, скажімо так, контактні бої в умовах щільної міської забудови. Тому вони підтягують артилерію і починають обстрілювати околиці міст. Як, наприклад, вони обстрілювали Північну Салтівку у Харкові. Потім вони починають бити по міській інфраструктурі: водоканали, станції ГРП (газорозподільчі, – ред.). Кидати бомби, як вони кинули в Житомирі, на "Теплоенерго". Максимально витісняючи людей з населених пунктів, створюючи хаос, залякуючи їх, щоб люди психологічно давили на Збройні сили. Бо різні ж бувають сценарії. Коли люди сидять під бомбами, вони зокрема можуть казати (військовим, – ред.): ми тут сидимо, бо ви поряд знаходитесь, – говорить мер.
Мер зазначає, що частину людей вивезти можна, оскільки в день ходить 3-4 евакуаційних потяги, але є проблема з тим, де їх потім розміщати.
- Я вважаю, що якщо є можливість поїхати, є родичі, то краще жінкам, дітям та стареньким місто покинути. Як мінімум, у випадку активних бойових дій вони не будуть заважати Збройним силам і не будуть навантаженням – хоча і не можна таке слово використовувати, – на міські мережі, користуватися електроенергією, водоканалом. Звісно, це не стосується чоловіків і працівників критичної інфраструктури, промислослових підприємств. Тому що ми не можемо таке величезне місто зібрати і вивезти, – пояснює Борис Альбертович.
Борис Філатов називає путіна хворою людиною, яка живе в ілюзорному ірраціональному світі. Тому він не розуміє, як взагалі можна коментувати маячню запаленого розуму.
За словами міського голови, у цьому випадку є інша проблема – чому Захід до останнього намагався домовитися з путіним.
- Я думаю, що пані Меркель дуже погано спиться останнім часом, якщо в неї залишилися хоч якісь залишки совісті. Увесь світ спокійно дивився на те, що 20 років у росії створювався новий рейх і ріс новий фюрер. Ми ж розуміємо, що один народ, один фюрер, один рейх – те ж саме є путін, є росія. Усі основні тригери співпадають. Я по мамі росіянин, по татові росіянин. Мама – викладачка російської мови та літератури. У мені немає ні краплі української крові, розмовляю я російською, у російськомовному переважно місті, і вони внесли мене в розстрільні списки. Я не знаю, як це коментувати. Нехай це прокоментує західний естеблішмент, – коментує Філатов.
Мер зазначає, що без допомоги Заходу нам було би взагалі погано, зокрема без фінансової, але партнери постійно спізнюються.
- Ми за кожен день їхнього прояву платимо життями наших людей: військових, цивільних. Про зраду Заходу говорити не можна. Я думаю, він теж нажаханий, вони не розуміють, що робити. Я постійно повторюю, що це чорно-біла війна. У будь-якій війні є напіввідтінки, є якісь напівправди, історичні трактування. А ця війна – чорно-біла. Для неї не було жодної причини, крім того, що росія просто з'їхала з глузду. Вони придумали віртуальний світ, показали його самі собі по телевізору, і самі в нього ж і повірили, – говорить міський голова.
На думку Філатова, війна буде довгою. На 9 травня путіну потрібно показувати своєму народу хоча б якісь перемоги. Парад у Києві вони вже не покажуть, тому можуть захотіти показати щось на Донбасі.
- А що тепер буде з Донбасом, навіть якщо вони спробують його окупувати? Тому я думаю, що на нас чекають тяжкі часи, – зауважив мер.
Борис Філатов говорить про те, що ми не можемо визнати територіальні претензії, особливо по Донбасу, які намагаються нам нав'язати. На його думку, це фінська війна в чистому вигляді. Міський голова Дніпра згоден з нашими переговорниками про те, що для того, щоб говорити про якісь умови перемир'я, вони повинні як мінімум повернутися туди, звідки вони прийшли станом на 24 лютого.
Будьте в курсі останніх новин – підписуйтесь на наші сторінки в:
Також у нас є чат "Дніпро, підвези", де ви можете знайти собі попутників.