У Дніпропетровській області до списку Національних пам'яток внесли 924 давніх об'єкти - фото: docop.dp.ua
924 давні об'єкти Дніпропетровщини внесли до списку Національних пам'яток. Зокрема, цей список поповнили стародавній курган та рештки поселення Черняхівської культури.
Детальніше про особливості цих унікальних об'єктів розповіли у Дніпропетровському обласному центрі з охорони історико-культурних цінностей.
Зусиллями фахівців Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей було обстежено стан, проаналізовано архівні дані, належним чином задокументовано й направлено до Міністерство культури та стратегічних комунікацій України інформацію про пам’ятки археології місцевого значення Кам’янського району Дніпропетровської області для занесення їх до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації.
Отже, наказом Міністерства № 786 від 06.11.2024 р. 924 об’єкти археології занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.
Курган "Могила Шарова"/"Могила Брюлевата" (охоронний номер 3707-Дп), на території села Жовтоолександрівка (П’ятихатська міська територіальна громада). Курган, який жителі навколишніх населених пунктів називають "Могила Шарова" або "Могила Брюлевата», розташований за 1,25 км на південний захід від центру села, у верхів’ї б. Княжі Байраки (права притока р. Омельник).
Виявлений у 1981 р. археологинею Дніпропетровського історичного музею ім. Д. І. Яворницького Л. М. Голубчик. Повторно обстежений у 2017 р. співробітником Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей О. В. Мишустою.
Курганний насип заввишки 5 м, діаметр - 120 м. Поверхня переважно задернована; поли частково заросли деревами та кущами, а частково піддаються сільськогосподарській обробці. На західному схилі насипу - дві старі ями прямокутної форми від бліндажів, до яких підходять з двох боків траншеї від окопів періоду Другої світової війни.
Поселення І черняхівської культури (III-IV ст. н.е.) (охоронний номер 153-Дп), на території села Бородаївка (Верхньодніпровська міська територіальна громада). Поселення розташоване на схід від центру села, на лівому схилі безіменної балки, що впадає в р. Дніпро.
Виявлене в 1959 р. загоном археологічної експедиції Інституту Археології АН УРСР під керівництвом Є. В. Махно.
На площі 50 м вздовж балки та 20 м вглиб від берегової смуги на поверхні були знайдені уламки сіролощених кружальних горщиків черняхівської археологічної культури, кістки домашніх тварин.
Знахідки зберігаються в фондах Інституту Археології НАН України.
Будьте в курсі останніх новин – підписуйтесь на наші сторінки в:
Також у нас є чат "Дніпро, підвези", де ви можете знайти собі попутників.