Всі військовослужбовці в Україні отримують грошове забезпечення від держави, яке підвищили з початку повномасштабної російської агресії. Сума зарплати залежить від особливостей проходження військової служби. Також передбачені щомісячні премії та надбавки.
Як повідомив міністр оборони України Олексій Резніков, грошові виплати, які отримують українські військові, складаються з двох частин:
Сума грошової винагороди залежить від того, чи бере військовий участь в бойових діях:
Грошову винагороду отримують військовослужбовці ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУР МОУ, НГУ, ДПСУ, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу генерального прокурора, рядовому та начальницькому складу ДСНС, співробітникам Служби судової охорони, начальницькому складу управління спецоперацій Національного антикорупційного бюро та поліцейським.
Також військові можуть отримувати доплати за науковий ступінь, вчене, почесне чи спортивне звання, але тоді, коли їхня діяльність за профілем збігається з такими ступенем чи званнями.
Крім цього передбачені винагороди за знищення ворожої техніки та успішне виконання бойового завдання. Суми визначені в додатку 3 наказу Міністерства оборони України № 340 від 18 вересня 2020 року. Проте, для отримання цих виплат знадобиться низка рапортів і документів від безпосереднього військового керівництва, а також фото та відео з координатами місця знищення.
Олексій Рєзніков зазначив, що чим більше днів військовослужбовець провів у бою, тим більшу додаткову винагороду він отримає. Кожного місяця ця сума може суттєво відрізнятися.
– Тобто, якщо військовослужбовець, скажімо рядовий стрілець пів місяця обороняв кордон з Угорщиною, а інші пів місяця брав безпосередню участь у боях на Харківщині чи Донеччині, сумарно на місяць йому буде нараховано щомісячне грошове забезпечення у розмірі близько 13-14 тисяч гривень відповідно до посади та звання, близько 15 тисяч гривень додаткової винагороди за несення служби під час воєнного стану та близько 50 тисяч гривень за безпосередню участь у бойових діях, – пояснив міністр оборони Олексій Резніков.
Мобілізовані українці нічим не відрізняються від тих громадян, які підписали контракт про військову службу. Вони мають право отримувати грошове забезпечення в повному обсязі. Так враховуються всі надбавки та премії, на рівні військовослужбовців-контрактників відповідно до посад і військових звань.
На них так само розповсюджується закони "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей". Передає Finance.
Те саме стосується добровольців, які записалися до лав Територіальної оборони. ТрО – це окремий рід сил Збройних сил України. Громадяни так само підписують контракт на проходження військової служби (мінімальний термін для рядового складу – 3 роки).
Варто зазначити, що 1 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт, за якими мобілізовані військовослужбовці більше не отримуватимуть середню заробітну плату, яку вони гарантовано отримували від роботодавця на час призову. Тобто за мобілізованим зберігаються лише його місце роботи та посада. Законопроект підписав Президент України.
За військовослужбовцями, які отримали поранення або потрапили в полон зберігають усі форми грошового забезпечення, які вони отримували до цього. Про це повідомляє адвокат Андрій Новак "Українській правді".
100 тисяч гривень отримують:
Олексій Резніков зазначив, що потрібно не лише переконатися, що воїн у полоні, а зафіксувати цей факт.
– Необхідно не тільки переконатися, що наш воїн у полоні, скажімо, побачити його на відео. Треба у визначеному порядку зафіксувати цей факт. Фінансисти Міноборони тримають на особливому контролі виплати родинам полонених. У разі потреби я прошу звертатися до Міністерства, ми усі питання вирішимо, – зауважив міністр оборони Олексій Резніков.
Гроші членам сімей військових, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини або дезертирували – гроші не виплачують.
Членами родини військового вважаються чоловік або дружина. У разі їх відсутності, це може бути повнолітня дитина, опікуни, піклувальники або усиновлювачі неповнолітніх. Також – батьки військового або особи, які перебувають на його утриманні.
Крім щомісячного додаткового забезпечення, сім'ї загиблих бійців отримують 15 мільйонів гривень, яку розподіляють рівними частинами на всіх членів родини. Про це йдеться в постанові КМУ №168.
Однак чіткого переліку осіб, які можуть претендувати на частину з цих грошей, не встановлено. Тому в кожному випадку варто доводити свою приналежність до сім'ї загиблого військового через суд.