Уряд затвердив новий порядок виплат пенсіонерам за рішеннями суду: як і коли перераховуватимуть гроші - фото: gettyimages.com/ Sergii Zyskо
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка встановлює прозорий та єдиний механізм здійснення виплат пенсій і доплат, призначених за рішеннями судів. Нові правила стосуються як поточних, так і заборгованих (ретроспективних) виплат, і вже набули чинності.
В Україні понад п’ять років спостерігається стрімке зростання кількості судових рішень щодо пенсій — зростання у понад 26 разів. Станом на сьогодні таких рішень налічується 758 тисяч, а загальна сума боргу — близько 85 мільярдів гривень. До цього часу не існувало єдиного підходу, за яким держава здійснювала ці виплати, що створювало затримки, нерівність і невдоволення серед громадян.
Згідно з попереднім механізмом, поточні виплати виконувалися одразу, а от суми за минулі періоди — ставилися у чергу. Це призвело до того, що держава досі виплачує лише ті суми, які були призначені до 20 листопада 2020 року. Таке положення критикували і в Україні, і з боку міжнародних партнерів — зокрема, Європейського суду з прав людини та Ради Європи.
Щоб вирішити проблему системно, Уряд затвердив чіткий порядок виплат за судовими рішеннями. Основні нововведення:
Як пояснює перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак, впровадження нової системи дозволить уникнути ручного підходу до черговості виплат і забезпечити прогнозовану модель виконання судових рішень. «Це дозволить громадянам мати регулярні виплати, прозору інформацію про те, що саме і коли буде виплачено, і зрозумілу систему дій як для отримувача, так і для виконавця», — зазначає посадовиця.
Для пенсіонерів, які вже мають рішення суду на свою користь, це означає:
Таким чином, новий порядок має на меті встановити рівні правила для всіх пенсіонерів, уникнути черг і маніпуляцій із судовими рішеннями, а також забезпечити виконання міжнародних зобов’язань України перед Радою Європи та ЄСПЛ.
Постанова вже діє. Зараз триває технічна підготовка: оновлюються інформаційні системи Пенсійного фонду, адаптується інтерфейс для відображення даних і готуються внутрішні інструкції для персоналу ПФУ.
Будьте в курсі останніх новин – підписуйтесь на наші сторінки в:
Також у нас є чат "Дніпро, підвези", де ви можете знайти собі попутників.