У Дніпрі з приходом літа почали прокидатися змії, тому під час відпочинку на природі треба бути обережними та уважно дивитися під ноги.
Завідувач центру з лікування гострих отруєнь міської лікарні №4 Микола Шинкаренко розповів, як можна запобігти укусам змій та як надавати першу допомогу.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
За словами фахівця, найчастіше змії кусають людей, коли ті випадково сідають чи наступають на них. Тому перед тим, як сісти на траву або камінь, слід перевірити місце, наприклад, постукати по ньому ціпком. Також вибирайте правильний одяг – довгі штани із щільної тканини та високі черевики.
Що робити, якщо змія вкусила?
При укусі у людини з'являється різкий біль та дві рани, навколо яких швидко утворюється набряк. Найнебезпечніші зони для укусів – це голова, пальці рук та ніг. Якщо вкусила отруйна змія, можна помітити чіткі, великі отвори від передніх зубів. У неотруйних, як правило, дрібні зуби у два ряди.
Якщо змія вкусила треба:
- лягти в горизонтальне положення;
- Мінімізувати рухи;
- Місце укусу обробити антисептиком;
- На місце укусу накласти щось холодне, наприклад, лід у пов'язці;
- Зняти із пошкодженої ділянки одяг, прикраси, взуття;
- Пити багато води (або чаю);
- Якщо впевнені, що дія отрути нейротоксична (викликає параліч м'язів), то накладіть тугу пов'язку вище місця укусу;
- Викликати "швидку допомогу".
Найважливіше – доставити постраждалу людину до лікарні. Вже там медики можуть вирішити вводити антитоксин, але через ризик побічних реакцій його призначають лише у важких випадках.
Що робити не можна?
Медики відзначають, що не можна додатково обробляти рану, припікати її, накладати джгут. Також не можна висмоктувати отруту, тому що тоді збільшується ймовірність додаткового зараження, до того ж це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів.
Коли змії найактивніші?
За інформацією Центру громадського здоров'я України, змії у нашій країні активні з квітня по жовтень. Найбільше шансів зустріти їх під час шлюбного періоду – квітень-травень. Другий пік – у вересні, коли починається грибний сезон.
Зазначимо, що в Україні є лише три види отруйних змій. Це представники роду гадюк – гадюка звичайна, гадюка Нікольського та степова гадюка.